Какво трябва да знаем за Страстната седмица, вижте забраните

Започва Страстната седмица за православните християни, наречена още Седмицата на страданията. Това е последната седмица на Великия пост. На старобългарски страст означава страдание. Седмицата е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на Спасителя Господ Иисус Христос – неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.

През всеки един ден от седмицата се извършват специални служби от църквата.

Как се нарича всеки ден от тази седмица

Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.

На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците от храма, защото той е за молитва, а не тържище.

На Велики вторник Христос проповядва в храма и дава своите последни нравствени наставления, разказва притчата за десетте мъдри девици, очакващи идването на Господа и притчата за талантите. Христос прави пророчества за съдбата на град Йерусалим.

На Великата сряда Христос е посетен от покаяла се грешница, която в притеснението си счупва съда с драгоценното миро. Провежда се Тайната вечеря на Божия син с Апостолите, по време на която Той им казва, че един от тях ще Го предаде. Юда излиза и Го предава, а през нощта срещу четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето Му.

На Велики четвъртък е произнесена смъртната присъда над Иисус Христос и е потвърдена от Пилат Понтийски. В същата тази вечер, която според еврейските вярвания, е началото на следния ден (след залез) Той е разпнат.

Разпети петък е денят на великите страдания на Иисус. Христос приел смирено съдбата си. На този ден станало слънчево затъмнение и земетресение.

Великата събота е Ден на оплакването и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро.

На следващия ден Великден е светлото Христово възкресение. Отново службата започва през нощта. Неделният ден е започнал от залез слънце на съботния ден. След полунощ в църквата свещеникът изнася светлината и призовава вярващите да дойдат и вземат светлина от незалязващата светлина, понеже Христос е възкръснал.

Забрани през страстната седмица

Страстната седмица в църковния календар е най-тъжното и строго време за пост.  За тези дни има много забрани, които трябва да се спазват. Те се отнасят не само за храната по време на Великия пост, а най-вече за поведението на миряните.

Времето през Страстната седмица е посветена на стриктно спазване на религиозния пост и усърдна молитва. Откажете се от забавленията. Ако е възможно, в тези дни, водете скромен и спокоен живот.

Всеки ден от Страстната седмица се нарича Велик и има свои собствени правила, ограничения и забрани.

Какво се прави през страстната седмица

Страстната седмица е последната от Великденския пост. Религиозният пост през Страстната седмица е най-строг. Консумират се предимно чай, плодове, хляб и вода. Църквата повелява през последните три дни да се приема само хляб и вода.

Страстната седмица по дни

  • Велики понеделник  – единственият ден от седмицата, през който може да се пътува. От този ден започва Великденското чистене на дома. То продължава 3 дни (Велики понеделник, Велики вторник и Велика сряда), в които се почиства къщата, двора и стопанските постройки, за мият се и се къпат децата, като на тази рутинна дейност се придава символично пречистващ характер – прави се за здраве.
  • Велики вторник – ден за поучения и наставления.
  • Велика сряда – през този ден е забранена домакинската работа. На този ден децата в Родопите берат в горите здравец и го правят на китки, които подаряват на следващия ден на близки и съседи за здраве.
  • Велики четвъртък – боядисват се великденските яйца. Първото яйце трябва да е боядисано в червено. То се поставя пред иконата в къщи и се пази до следващия Велики четвъртък.

  • Разпети петък – най-тъжният ден, в който Исус Христос е разпнат на кръста. На този ден не се върши никаква работа. Според каноните на Православната църква постът е най-строг през този ден – не се яде и дори не се пие вода.
  • Велика събота – последен ден, в който могат да се боядисват великденските яйца. Позволява се домакинска работа до обяд.
  • Великден – денят, в който цялата християнска общност празнува Възкресението Христово. На Великден се обличат нови дрехи, ходи се на църква и се похапва агнешко. Светът е по-добър и по-светъл.

Източник: rnews

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!