Представят новия „фатален“ 13 том на сборник „Тракия“ на 26 март в Хасково

  • Краеведското проучване на проф. дин Камен Гаренов / отец Петър/ за крайграничното Кушла впечатлява с оригинален прочит на известни и неизвестни факти от историята на селото
  • Изследването на д-р Георги Станков за танца на смъртта – слядното хоро, като телесен израз на колективната травма – се публикува за първи път.
  • Дипломатът и член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България Георги Димитров в своята аргументирана позиция обосновава справедливите искания на наследниците на тракийските бежанци за парична компенсация от страна на Република Турция

 

Нов Живот

От броени дни на бял свят е новият 13-и том на сборник „Тракия”, издание на хасковския филиал на Тракийския научен институт. Сборникът само географски е регионален, от дълго време насам той има национално и дори международно измерение и значение.

В най-обемния раздел – „Статии и студии”, проф. д-р Пламен Павлов се спира на няколко знакови имена на националната ни революция в Одринска Тракия. С приносно значение е текстът на Таня Марева за новооткрити писма на Капитан Петко войвода. Проф. дин Светлозар Елдъров детайлно описва живота в обсадения от българската войска Одрин, разкрива и спасителната роля на Българо-католическата гимназия в града по време на Балканската война.

За друга война – Първата световна, и за важната роля на генерал Иван Колев в защитата на беломорския бряг разказва Стоян Райчевски.

На демографските промени в Ивайловград и околията в периода 1912–1944 г. е посветено задълбоченото проучване на доц. д-р Георги Граматиков.

Как Златоград приютява през годините тракийски и македонски бежанци узнаваме от текста на Ефим Ушев.

За важните събития в дейността на хасковската тракийска организация от 1944 до 1961 година е материалът на д-р Виолета Костова. Съдбата на прочутия вестникар Стоян Шангов от родното село Ениджия до „Вечерна поща” припомня Златка Михайлова.

Дипломатът и член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България Георги Димитров в своята аргументирана позиция обосновава справедливите искания на наследниците на тракийските бежанци за парична компенсация от страна на Република Турция.

С нов, оригинален прочит на известни и неизвестни факти от историята на златоградското село Кушла впечатлява краеведското проучване на проф. дин Камен Гаренов. В същата рубрика е поместен и текстът на хасковския свещеник Димитър Евтимов за живота на село Клокотница в миналото през погледа на отец Никола Караджов. За пръв път в сборник „Тракия” е поместено фолклорното и народоведско изследване на д-р Георги Станков за танца на смъртта – слядното хоро, като телесен израз на колективната травма.

В увлекателно поднесения си и богато илюстриран пътепис „На повратки в Сачанли през 1991 и 2023 година” проф. д-р Георги Янков свързва родното си село Ефрем с изгореното западнотракийско селище, търси моралните и материалните измерения на родовата памет.

За Гео Милев и духа на историята пише с публицистична страст акад. Иван Гранитски по повод 130-годишнината от рождението на големия български поет с трагична съдба. Новата книга на доц. д-р Георги Граматиков „Река Марица и светът около нея” представя Недялко Бакалов.

По всеобщо мнение на вече запозналите се със съдържанието му новият 13-и том на сборник „Тракия” впечатлява с разнобразието от теми, интересно и четивно поднесени от утвърдени автори. По традиция представянето на сборника ще бъде на 26 март – Деня на Тракия, в Хасково.

 Последвайте ни и във Facebook

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!