Пътят към Мезек е „осеян“ с винарски изби, една от друга по изкусителни

Тръгваме от Кърджали през Хасково за  свиленградското село Мезек, където да покажа на моите приятели средновековната византийска крепост Неутзикон, а също и известната тракийска куполна гробница.

По пътя решаваме да кривнем към някои от по-известните винарни в Харманлийска и Свиленградска община.

И ето ни на кръстопътя на виното. Близо до Харманли, в местността Малката звезда, се намира и винарна със същото име. Основана през 2005 г. и е разположена на античен търговски кръстопът на виното. Близо до нея се намира кръстопът с пет лъча и формата е звездовидна, откъдето идва и името.
Млад мъж от избата ни споделя, че виното, което създават тук,  е още едно доказателство, че сме истинските наследници на траките. А то е уникално, фино и носи аромата и чара на региона.

Идеята за винарна тук е на доктор Стефан Ангелов. Решението му е подкрепено от негови приятели монаси от българския манастир в Атон – Света гора. Така историята започва…

Оглеждаме една по една цистерните, четем надписите. Във всеки от огромните съдове ври определен сорт грозде. В магазина на винарната трябваше да направим своя избор. Тя  притежава висококачествени лозя, събиращи слънчевата светлина на Източната тракийска низина и вдишващи чистия въздух на планините Родопи и Сакар, което е предпоставка и гаранция за хай-клас вина. Винените серии „Енигма“, „Света Гора“, „Experience“ и „Harmony“ са перфектни.

Още от първата изба багажникът на колата ни започна да се пълни. А ни се приска да посетим още четири.

След кръстопътната „Малка звезда“ дойде ред на  по-голямата винарна – Кастра Рубра, в превод  – Червена крепост.

Но първо погледът ни се спира пред черквата Рождество Богородично в село Коларово, Харманлийска община. Тя сякаш е вписана в интериора на „Червената крепост“.

Винарната е създадена върху част от земя, където се е намирала крепост от древността. Историята на тази изба започва през 1999 г., когато Жайр Агопян  я приватизира и определя нов курс. Тя започва да произвежда стойностни вина в ценовия клас и оттогава е лидер във въвеждането на иновации за клиентите си.

Въведени сме във владенията на крепостта от една млада, лъчезарна и очарователна дама, която е един от четиримата технолози на винарната. Благодарение на нея проследяваме всички стадии на развитието на виното, от изстискването на гроздето и поставянето му в определени участъци, до неговото превръщане във вино. Стигаме до избите. Виждаме как някои въртят бъчвите, други се разхождат с колби пълни с вино. Навсякъде е остъклено, стерилно, чисто. Кампанията в тази винарна ще продължи до средата на ноември.

Виното се предлага в над 15 страни от света. Човекът, който твори и направлява екипа млади енолози на “Кастра Рубра”, е най-значимото име в съвременния винен свят – Мишел Ролан. Въпреки че сме в изба, слизаме още по-надолу и стигаме до място, където повече мирише на дърво, отколкото на джибри. В това помещение са събрани малко под 2000 бъчви, които трябва да бъдат напълнени с вино. Всяка бъчва струва около 800 евро.

Разходката ни завършва в магазина на „Кастра Рубра“.  Виното в колата ни се увеличава с още десет-петнайсет литра.

Продължаваме към Мезек, което е на три километра от границата.

Преди селото и преди Свиленград има отбивка за винарна Катаржина. За разлика от другите винарни тя не работи в събота и неделя, но въпреки това охраната е така любезна да ни разведе из района и да ни я покаже отблизо.

Вървим около два километра, разглеждайки стройни масиви с различни сортове лозя. Стигаме до огромна сграда в розов цвят. Обиколката ни продължава от външната част на винарната Катаржина Естейт.

Тя се намира в местността Бялата пръст в близост до землището на село Мезек, което се характеризира с богато историческо наследство. Избата има уникално стратегическо разположение на границата с Гърция и Турция. Място, което свързва Европа с Далечния и Близкия Изток. Районът е сравнително равнинен, но лозовите масиви са разположени на хълмисти терени.

Успяваме да надникнем и в избите на Катаржина. Тук също е пълно с френски бъчви, които очакват зареждане. Всяка бъчва се консумира до две, три години след което се препродава.

Винарната  Катаржина Естейт е създадена през 2007 г. Намира се на една и съща географска ширина с едни от най-известните световни винени области Италия, Франция и Испания. Имението е създадено в бившата гранична зона, разделяща България от Гърция в югоизточната част на страната в девствена природа, съхранена от човешка дейност през последните десетилетия.

За винарна Катаржина са вложени 12 милиона евро. Притежава 7500 дка собствени лозови масиви в един от най-добрите за отглеждане на лозя райони на България. Сортовете Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah, Mavrud, Malbec, Tempranillo, Petit Verdot, Chardonnay, Sauvignon Blanc и Viognier са съобразени с климатичните особености на региона и вида на почвите.

Името Катаржина е на дъщерята на собственика на винарната, а той е поляк. Всъщност, французин от полски произход. В памет на дъщеря си, която почива много млада , Гжиштоф Трелински решава да създаде винарна на нейното име. И понеже дъщерята на този винар е била добра художничка, той решава да изпише цялата винарна с художествени символи. И така се почва още отвън, където има огромни дъбови бъчви, изписани като украса на винарната. Философията на избата е: „Виното се създава на лозята. Ние просто се грижим за него, докато то е в нашата изба”.

От тази винарна не успяваме да си вземем и салкъм. Но остана усещането за нещо голямо и трагично.

А нашето пътуване към крепостта над Мезек, въпреки изкусителните ни отбивки по пътя, продължава. За посещението ни там –  в следващата публикация!

Венцислав СТАЙКОВ

 

Източник: Нов Живот

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!