И клиенти, и производители останаха приятно изненадани от изложението, твърди организаторът Георги Стоянов

В продължение на два дни Кърджали бе домакин на изложение на млечни и фермерски продукти от български производители от страната и местни от областта. То бе организирано от Български фермерски съюз /БФС/ с председател Георги Стоянов.

Интервю на Ваня ИВАНОВА

– Изпълнява ли целта си проектът за фермерски изложения?

– Считам, че изпълнява най важното – хората да имат възможност пряко да се запознаят с произвежданата от земеделците продукция. Участниците са малки ферми или земеделски производители. Семейните ферми нямат възможност да предлагат своята продукция на търговските вериги, защото количествата са ограничени. За да продават в една търговска верига те трябва да имат количества, да имат брандиране, да имат регулярност на доставките и т.н. Всичко това да може да бъде проследено във времето, а това струва и ресурси, и време. Така, че те нямат такава възможност за реализация и достойно заплащане за своята продукция.

А на изложенията много бързо им се изчерпва всичко, което показват. За да могат да си създадат устойчиви взаимоотношения производител-потребител трябва да се търсят начини и варианти да се подпомогне срещата им и тук се намесва БФС. Инициатива е предвидена да бъде в 6 областни града, Бяхме в Стара Загора, където събитието  премина при голям интерес. В Кърджали, още първия ден имаше земеделци, които си продадоха цялата продукция. Тепърва предстои изложение във Варна, Бургас, Пловдив и София. Идеята е на всяко от тези места да могат да участват фермери от съответния регион.

– За първи път ли сте в Кърджали?

– Да.Това е първа година за проекта. Според интереса, желанието и ефекта, който тепърва ще анализираме, може да се направи вече следваща стъпка. Ако има интерес, самите ферми могат да се обединят, да си партнират, за да могат заедно да изкарат и по-големи количества. Трябва да се обърне специално внимание на малките ферми – те са тези зрънца, които създават поминъка в съответните региони. Ако го няма този поминък, населените места ще се обезлюдят – хората, като няма препитание, защо да стоят. Виждате в Европа фермерите стачкуват, зараи административната тежест. Те искат да се създават програми и бюджети, които да са тясно ориентирани към нуждите на земеделците. България е малка държава, но има своите специфики. Така, че трябва да се търсят решения в диалог, които да са ползотворни.

Има проблем за решаване на ниво Европа. Прилагането на Зелената сделка променя икономическата обстановка. Ние в България не сме изолиран случай. Няма успешна държава, която да не си е развила агросектора и да си го поддържа. Неслучайно Европа подпомага  агросектора допълнително със субсидиране и гледа да откликва на техните нужди, защото осъзнава че по този начин си гарантира продоволствената сигурност. В този несигурен свят, където на няколко километри от нас хвърчат ракети, ако не обърнем внимание на хората, които произвеждат храна, сме обречени.

Достатъчна ли е подкрепата за малките производители от Министерството на земеделието и фонд „Земеделие“?

– Министерството на земеделието като законодателен и управляващ орган подкрепя със законодателни промени, определя различни мерки, схеми за подпомагане. Но на нас ни се иска по-бързо да се случват и законодателните инициативи, и всичко, което да помага на развитието и подпомагането на агросектор.

БФС откликва на нуждите на производителите. В агросектора изживяват много труден период с реализация на продукцията.  Дори големите зърнопроизводители изпитват затруднения. В този момент наистина всяка една помощ от страна на държавата, в лицето на Министерство на земеделието, е добре дошла. Нашето изложение се подкрепя от министрерството. То е малка крачка на подкрепа, защото всички участват безплатно и имат възможност пряко да си презентират стоката.

– Има ли членове на вашия съюз от Кърджалийска област?

– Да. Имаме и областна структура на БФС. И на изложението виждате някои от тях. В региони като Кърджали, където земеделието е специфично и препитанието основно е животновъдство, какво ще се случи с тези хора, ако не им се обръща специално внимание? С какво ще ги задържим тук, ако нямат препитание? Но е направена крачка в тази посока,  създаден е  Консултативен съвет, който да обърне по-специално внимание на планинските и полупланинските райони, защото те са по-специфични.

– Кърджалийци купуват ли на базара, ценят ли натуралните продукти?

– В този прекрасен град, благодарение на кмета, са ни предоставили чудесно, много комуникативно място, Да ви кажа честно, отзивите и от клиентите, и от производителите е, че всички са много приятно изненадани. Хората харесват продукцията, купуват я, така че и двете страни са доволни. Създават се връзки, разменят се контакти, така могат да си поръчват впоследствие.

Снимки: Ваня Иванова

Последвайте ни и във Facebook

Материалът И клиенти, и производители останаха приятно изненадани от изложението, твърди организаторът Георги Стоянов е публикуван за пръв път на Нов Живот.

Източник: Нов Живот

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!