Папа Франциск пожела на кърджалийци все така да пазят мирното съжителство

Нов живот
  • Безценна лична подкрепа от Папа Франциск за модела на етническа толерантност и разбирателство в Община Кърджали
Делегация включваща главния мюфтия на България д-р Мустафа Алиш Хаджи, районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди, преп. Отец проф. д-р Петър Гаренов, Джелал Неджиб Фаик, главен секретар на Главния Мюфтия на България, Бейхан Мустафа Мехмед, зам.-главен мюфтия на България, и Хайри Ахмед Емин, началник отдел външни работи на Главния Мюфтия на България, проведе лична аудиенция в кабинета на Папа Франциск днес.
Аудиенцията бе осъществена със съдействието на Н. Пр. Богдан Паташев, посланик на Република България при Светия престол и Суверенния малтийски орден.
Папа Франциск получи почетен знак „Герб на Община Кърджали–златен“ за огромният му принос в утвърждаването на междурелигиозния диалог в света – модел, който активно развиваме в последните 20 години в община Кърджали. Имахме честта да дарим на Светия Отец и икона на Христос Пантократор.
Но най-впечатляващ подарък за Папа Франциск бе копие на сребърен ключ от Перперикон.
Предметът е намерен при разкопки преди 20 години в подножието на историческия връх, където се намира средновековната епископия, наричана от местните Клисе башъ, и според археолозите е ползван за свещената дарохранителница. Символът е повече от ясен – тази част на Великата планина стана модел за общуване между отделните религиозни общности. Ключето е от Х в. и е изпълнено от най-добрите бижутери в столицата на Византия, Константинопол. Дарохранителницата е представлявала ковчеже, където са пазени Светите дарове предмети от сребро и злато, използвани в богослужението. Находката от Перперикон е единствена по рода си в световен мащаб. Това прекрасно произведение на изкуството е правено още когато православни и католици не са били разделени, а е имало единна Християнска Църква.
Така дарението символизира единството, както между християните, така и с мюсюлманите, защото днес Родопите са пример за такова мирно съжителство.
„Г-н Кмете, много кметове идват и ми подаряват ключа на своите градове, но Вие сте единственият, който ми подарява ключа от ковчежето на такова свято място“, каза Папа Франциск. „Защото Ви имаме доверие, а то е безценно“, отговорих му аз.
Получихме и поздрави от Светия Отец за уникалната идея за изграждането на паметник на толерантността в Кърджали, и по негова молба му подарихме макет на бъдещия монумент.
В знак на подкрепа и благословия, Папа Франциск лично и пред цялата делегация положи своя подпис върху снимка, на която сме заедно с Отец Петър и районния мюфтия Басри Еминефенди при провеждането на поредната инициатива в подкрепа на междуетническия диалог в Кърджали.
Срещата приключи с размяна на сърдечни поздрави и обич, които Папа Франциск предаде за всички жители на община Кърджали.
Визитата е подготвена в координация с Българската православна църква и с Главното мюфтийство.
Снимки: Ватикан медия

🔽Последвайте ни и в Facebook🔽

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!