Папа Франциск пожела на кърджалийци все така да пазят мирното съжителство
Нов живот
-
Безценна лична подкрепа от Папа Франциск за модела на етническа толерантност и разбирателство в Община Кърджали
Делегация включваща главния мюфтия на България д-р Мустафа Алиш Хаджи, районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди, преп. Отец проф. д-р Петър Гаренов, Джелал Неджиб Фаик, главен секретар на Главния Мюфтия на България, Бейхан Мустафа Мехмед, зам.-главен мюфтия на България, и Хайри Ахмед Емин, началник отдел външни работи на Главния Мюфтия на България, проведе лична аудиенция в кабинета на Папа Франциск днес.
Аудиенцията бе осъществена със съдействието на Н. Пр. Богдан Паташев, посланик на Република България при Светия престол и Суверенния малтийски орден.
Папа Франциск получи почетен знак „Герб на Община Кърджали–златен“ за огромният му принос в утвърждаването на междурелигиозния диалог в света – модел, който активно развиваме в последните 20 години в община Кърджали. Имахме честта да дарим на Светия Отец и икона на Христос Пантократор.
Но най-впечатляващ подарък за Папа Франциск бе копие на сребърен ключ от Перперикон.
Предметът е намерен при разкопки преди 20 години в подножието на историческия връх, където се намира средновековната епископия, наричана от местните Клисе башъ, и според археолозите е ползван за свещената дарохранителница. Символът е повече от ясен – тази част на Великата планина стана модел за общуване между отделните религиозни общности. Ключето е от Х в. и е изпълнено от най-добрите бижутери в столицата на Византия, Константинопол. Дарохранителницата е представлявала ковчеже, където са пазени Светите дарове предмети от сребро и злато, използвани в богослужението. Находката от Перперикон е единствена по рода си в световен мащаб. Това прекрасно произведение на изкуството е правено още когато православни и католици не са били разделени, а е имало единна Християнска Църква.
Така дарението символизира единството, както между християните, така и с мюсюлманите, защото днес Родопите са пример за такова мирно съжителство.
„Г-н Кмете, много кметове идват и ми подаряват ключа на своите градове, но Вие сте единственият, който ми подарява ключа от ковчежето на такова свято място“, каза Папа Франциск. „Защото Ви имаме доверие, а то е безценно“, отговорих му аз.
Получихме и поздрави от Светия Отец за уникалната идея за изграждането на паметник на толерантността в Кърджали, и по негова молба му подарихме макет на бъдещия монумент.
В знак на подкрепа и благословия, Папа Франциск лично и пред цялата делегация положи своя подпис върху снимка, на която сме заедно с Отец Петър и районния мюфтия Басри Еминефенди при провеждането на поредната инициатива в подкрепа на междуетническия диалог в Кърджали.
Срещата приключи с размяна на сърдечни поздрави и обич, които Папа Франциск предаде за всички жители на община Кърджали.
Визитата е подготвена в координация с Българската православна църква и с Главното мюфтийство.
Снимки: Ватикан медия
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!