Денят на четенето – необходим и възможен

Възпитаниците на ЕГ „Христо Ботев“ отбелязаха за втора година световния ден на четенето 15. ноември. Денят мина под мотото „Ботевци четат с малки и големи момичета и момчета“. Учители и ученици организираха поредица от инициативи, посветени на четенето, в които се включиха над 400 гимназисти, което доказва неговата необходимост и възможност за активност от страна на младите хора.

Учениците отVIII А клас организираха дарителска акция на любими детски  книжки и посетиха малчуганите  от детска градина „Максим Горки“.Те им четоха детски приказки, а след това децата споделяха кои са им любимите приказни герои. Срещата приключи с подаръци – детски книжки, с които гимназистите показаха, че вълшебството на приказките  и четенето се случва, когато имаш желанието да споделиш любима книга с приятел. След вълнуващите моменти с малките, учениците от VIII А клас присъстваха в час по литература с ХIГ клас, които представиха част от пиесата на Станислав Стратиев „Балкански синдром“. Госпожа Надежда Карагьозова – учител по български език и литература,представи особеностите на драматургичния текст, „потопи“ присъстващите в една отминала епоха и запозна младежите с различните техники за четене

Учениците от VIII Б и от VIII В клас също активно се включиха в маратона на четенето. Героите от епическата поема „Илиада“ и от Шекспировата трагедия „Хамлет“ сякаш оживяха в актовата зала на Езиковата гимназия. Осмокласниците и техните учители – госпожа Ширин Хаджиева и госпожа Рада Ангелова, подготвиха вълнуващо представяне на изучаванитетворби. Така в рамките на един учебен час всички се докоснаха до античния поет Омири до ренесансовия гений Шекспир.

В  инициативите, посветени на деня на четенето, се включиха и учениците от Х Б клас в часовете по история и цивилизации с преподавател Павлина Чавдарова. Те разлистиха историческата енциклопедия „Кой кой е в Средновековна България“, от която изчетоха не само известни факти, но и подробности, за които обикновено се знае малко.Окан Мехмед и АлейнаСамиева от 10Д клас влязоха в ролята на учители и проведоха изключително вълнуващ час с осмокласници род мотото „Иновациите започват с четенето“ Те споделиха какви са ползите от четенето и  достигнаха до извода, че четящите хора се превръщат в успешни личности. Госпожа Николина Мавродиева провокира учениците с творчески задачи и умело съчета четенето на книги с дигиталния свят.

Зрелостниците от XII Д клас проведоха урок на тема „Часът на Дамян Дамянов“. Запознаха се с творческия път на поета и прочетоха любими негови стихотворения. Всеки сподели какво го е развълнувало най – много в произведенията. Последва дискусия за ролята на любовта в живота на човека. Учениците направиха и съпоставка с творчеството на Димчо Дебелянов. Накрая учителят им по български език и литература – Рада Ангелова,направи извод за мястото на Дамяновата поезия в литературата ни.

Ботевците от X A клас подготвиха представяне на Алековата книга „Разни хора, разни идеали“. Те прочетоха четирите фейлетона и направиха съпоставка между времето на автора и нашето съвремие. Стигнаха до извода, че Алеко Константинов е толкова обичан и популярен автор, защото звучи актуално и днес. Госпожа Станислава Иванова, учител по български език и литература, поздрави учениците за адекватните изводи и направените междутекстови връзки.

Учениците от театралното студио на български език, с ръководител госпожа Маргарита Маргаритова, бяха едни от най-атрактивните четящи ученици, защото те представиха четенето като „репетиция на маса“, за да покажат дългия процес на четене и осмисляне на художествения текст преди той да „оживее“ на сцената.

Това съобщиха от ръководството на гимназията.


Източник: Kardjali

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!