BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Произходът на минералната вода и лечебните й свойства в Минерални бани

Тази седмица в рубриката „Любопитно от областта“, Областна администрация Хасково ни отвежда в община Минерални бани и разказва как се е формирал един от най-ценните природни ресурси в областта – минералните води.

Произходът на минералните води в Минерални бани е свързан с вулканичната дейност от времето на терциера. Преди милиони години тези земи са били дъно на море, над което са се издигали активни вулкани. В резултат на движение на земната кора водният басейн се отдръпва и сушата се издига. Макар тези процеси да са се развили преди милиони години те предначертават геоложките специфики в района на Минерални бани. Там се образува разлом, отделящ Източните Родопи от Горнотракийската низина. През недрата на разлома бликат подземни води, които, преминавайки през скалите, поемат разтворимите минерали и така оформят химичния състав на водата в Минерални бани.

Водата в хасковските Минерални бани е с уникален химичен състав и по лечебни свойства няма аналог в Южна Европа, освен в чешкия курорт Карлови вари. Тя идва от 14 извора с дебит 1500 литра/минута и с температура 59°С. По своя състав е ниско минерализирана и се нарежда до най-известните лечебни извори в страната и в Европа. Това, което отличава водата в Минерални бани от останалите води в България е най-вече свойството й да действа разширяващо на кръвоносните съдове и да подобрява кръвообращението в организма. Поради това тя много успешно лекува болести, като Болест на Бюргер, Болест на Рейно и др., които са свързани със запушване на кръвоносни съдове. Уникалният й състав способства за лечението също и на опорно-двигателни и стомашно-чревни заболявания, жлъчка, бъбреци, гинeĸoлoгични зaбoлявaния и др.

Лековитите свойства на водите в хасковските Минерални бани са забелязани още от траките, а славата си на балнеоложки център носят от епохата на римляните. В курорта са запазени останки от минерални басейни от IІ–III в. Празникът на село Минерални бани също е обвързан с благодатното действие на водите. Преданието разказва, че след битката при село Клокотница през март 1230 г., цар Иван Асен II разпуска войската си, като ранените войници остават край топлите минерални извори в околните села за да се възстановяват. Няколко месеца по-късно, царят се връща по тези места, организира молебен за загиналите и големи празненства за местното население и възстановилите се ранени войници. Тържествата съвпадат с трите последователни християнски празника – „Черешова задушница”, „Петдесетница” и „Свети дух”. Това е и причината празникът на Минерални бани да се отбелязва на „Черешова задушница”.


Източник: Kardjali

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!